Letní pneumatiky

Letní pneumatiky jsou součástí originálního vybavení výrobců automobilů a jsou optimalizovány pro teplé a horké počasí. Většina z nás jejich sadu, s nějvětší pravděpodobností, vlastní.

Top nabídka ROKU 2023

Jak tedy fungují?

Obecně lze říci, že by měly být na vozidle nazuté letní pneumatiky, když se venku ohlásí stabilnější jarní počasí. Lze také použít pravidlo „od dubna do října“, ovšem mějme na paměti možné přízemní mrazíky.

Podle odborných rad, by měly být letní pneumatiky na vozidle, když teplota vzduchu překročí na delší období +7 °C. Zimní pneumatiky při těchto vyšších teplotách ztrácejí své optimální jízdní vlastnosti a snižují tím komfort jízdy. V tomto kontextu je však vhodné podotknout, že přesah používání zimních pneumatik na jaře a létě je rozhodně lepší (bezpečnější) variantou než naopak.

 

Novinky roku 2023

 

Z výroby jsou jednotlivé typy pneumatik přizpůsobeny různým teplotním podmínkám a výroba pneumatik pro to či ono roční období reflektuje jiné priority na chování pneu. Směs letních pneumatik maximalizuje bezpečnost a jízdní komfort v teplých měsících. Teplo vždy změkčuje pryžové směsi pneumatik. Směsi letních pneumatik jsou tvrdší než u jiných typů pneumatik. Nabízejí lepší vlastnosti při stoupajících teplotách a na mokrém povrchu. Zůstávají však dostatečně měkké, aby si udržely jízdní komfort. Pro vás to znamená menší tření a nižší spotřebu paliva.

Funkce a vzhled letních pneumatik

Když porovnáte zimní a letní pneumatiky, všimnete si rozdílu ve vzhledu. Letní pneumatiky mají mnohem větší bloky dezénu a méně lamel. Tím se zvětšuje plocha pryže, která je ve styku s vozovkou. Výsledek: lepší ovladatelnost, stabilita při brzdění a kratší brzdná dráha.

Další rozdíl mezi zimními a letními pneumatikami představuje hloubka dezénu. Letní pneumatiky obvykle mají v porovnání se zimními pneumatikami menší hloubku dezénu. Na silnici nepotřebují stejnou přilnavost jako zimní pneumatiky na sněhu. Na druhé straně jsou letní pneumatiky mnohem stabilnější při vyšších rychlostech. To znamená, že si udržují lepší tvar, a proto letní pneumatiky umožňují jízdu vyšší rychlostí než zimní pneumatiky.

Hlavní výhodou letních pneumatik jsou jejich vlastnosti optimalizované pro sucho i mokro. To je částečně způsobeno speciálně navrženými dezény pneumatik. Ty nabízejí lepší podélnou i příčnou přilnavost, což je výhodné pro minimalizaci aquaplaningu. Další výhodou je jejich pryžová směs.

Produkty se filtrují...